Jak poznat únik plynu

Kvůli nezjištěnému úniku plynu umírá velký počet lidí. Proto je tato záležitost něco, co by každá domácnost měla brát vážně. Proto uvádíme způsoby, podle kterých poznáte, že plyn uniká. Hledání úniku plynu nemusí vždy vyžadovat speciální nástroje a může být jednodušší, než si myslíte.

Jak poznat únik plynu?

1. Bezpečnost na prvním místě – pokud máte podezření na unikající plyn, je důležité, aby byla oblast dobře větrána, a neexistuje nic, co by způsobilo jiskru.

2. Pokud máte pocit, že plyn uniká z určitého místa, zkuste si následující test. Smíchejte několik polévkových lžic mýdla do nádoby s vodou. Zapněte přívod plynu do tohoto místa a naneste mýdlový roztok na podezřelé místo. Pokud se začnou tvořit bubliny, našli jste únik.

3. Asi nejběžnějším způsobem, jak zjistit únik plynu je to, že zápach plynu, který cítíte ve svém domě.

4. Pokud se cítíte špatně, máte závratě nebo je vám nevolno, měli byste jít okamžitě ven. Pokud příznaky na čerstvém vzduchu zmizely, mohli byste pocítit účinky otravy oxidem uhelnatým.

5. Únik plynu můžete poznat také na plynovém sporáku, který by měl hořet jasným modrým plamenem (místo oranžového nebo žlutého).

6. Nadměrná kondenzace oken nebo zápach ve vzduchu jsou taktéž známkou unikajícího plynu.

 

Co dělat, když cítíte plyn?

Chce to okamžitou akci. Prvním krokem je vypnout přívod plynu v plynoměru. Ventil, který reguluje tok plynu, bude připojen k vašemu potrubí v pravém úhlu, ale někdy může být obtížné ho najít a je těžko přístupný. Proto je vhodné seznámit se s tím, jak vypnout plyn, ještě před tím, než to budete opravdu potřebovat.

Dalším krokem je dostat čerstvý vzduch do vašeho domova, který pomůže rozptýlit plyn. Otevřete všechna okna a dveře a nechte je otevřená, aby zajistily proudění vzduchu.

Během větrání vašeho domu se vyhněte používání elektrických spínačů, jelikož jiskry mohou způsobit výbuch. Patří sem světelné spínače nebo elektronické zvonečky. Podobně se vyvarujte kouření, používání zápalky nebo jakémukoliv otevřenému plameni (např. svíčky), protože by mohly vznítit plyny.

Jakmile provedete tyto kroky a vyřešíte bezprostřední nebezpečí, je čas obrátit se na odborníky. Uložte si telefonní číslo do telefonního seznamu a uložte ho na snadno přístupném místě, například na vývěsce v kuchyni.


Foto

Popis
English: Natural gas burning
Datum
Zdroj Fotografie je vlastním dílem
Autor Kriplozoik

Licence

Public domain Já, autor tohoto díla, jej tímto uvolňuji jako volné dílo, a to celosvětově.
V některých zemích to není podle zákona možné; v takovém případě:
Poskytuji komukoli právo užívat toto dílo za libovolným účelem, a to bezpodmínečně s výjimkou podmínek vyžadovaných zákonem.
0 Shares:
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

You May Also Like