Od roku 2016 se oblast pro poskytování hypoték dosti změnila. Podmínky se zpřísnily, povinnost zaplacení daně z koupě nemovitosti se přesunula na kupujícího a je mnohem vyšší potřeba mít naspořené vlastní peníze.
Tak vám to přiklepli, koupili jste dům a už od začátku víte, že vás čeká ještě pořádný kus práce, aby váš nový dům vypadal dle vašich představ.
Rekonstrukce
Stavbaři se dělí na dva tábory, kdy jedni od koupě starších domů odrazují a druzí v tom nevidí takový problém. U starších domů je největším rizikem statika. Pokud vám specialista potvrdí, že statika domu je v pořádku, horší by to být nemělo. Samozřejmě musíte počítat s výměnou elektrické kabeláže, vodovodních a odpadních trubek, topení. Možná se nevyhnete výměně podlah nebo střešní krytiny či oken. Sami víte již před koupí tak z 80% do čeho jdete.
Jakmile se trochu zabydlíte, začínáte přemýšlet nad změnami. Mnohdy se nevyhnete změnám v interiéru. Kuchyň budete chtít spojit s obývacím pokojem. Oddělit dům na klidovou zónu, kde bude ložnice a dětské pokoje, a na obývající zónu, kde bude kuchyně, obývací pokoj, popř. pracovna apod. Koupelnu přesunout támhle, špižírnu udělat u kuchyně atd. To znamená jiné rozložení vnitřních instalací, bourat zdi a stavět zdi. Sledovat a zpevňovat nosné zdi, v případě jejich i třeba částečného bourání.
A nejedná se jen o interiér, ale možná bude potřeba rekonstruovat i exteriér. Srovnat zahradu, opravit plot, vyřešit hydroizolaci, opravit příjezdovou cestu, položit dlažbu na dvorek či postavit venkovní posezení.
Kde začít
V první řadě je nutné si vytvořit projekt, klidně jen vlastní, ale takový, kde bude zaznamenáno vše, co chcete změnit. Poté je třeba podat ohlášku na obci, či zažádat o stavební povolení, budou-li změny většího rázu. A najít firmu nebo člověka, který se orientuje ve stavitelství a ten vám poradí a pomůže s čím přesně začít.