o Sorbus arnoldiana
o Golden Wonder, který má jasně žluté plody.
Plané jeřabiny, které často vídáme v přírodě, jsou pro konzumaci příliš trpké. Jsou však vyšlechtěné kulturní variety jeřábů, které mají plody velice příjemné chuti. Je také možné z nich připravit rozmanité kompoty a rovněž marmelády.
Nejvíce je u nás pěstován jeřáb obecný, a to v odrůdě Moravský sladkoplodý. Jeho plody jsou světle červené a trochu lesklé. Chuťově jsou tyto jeřabiny natrpkle kyselé. Jsou bohatým zdrojem vitaminu C. Právě vitamín C, z těchto jeřabin vysoce účinný i ve šťávách z těchto plodů. Čím později jeřabiny ze stromu sklidíme, tím sladší budou, ačkoliv se časem trochu scvrkávají.
Pěstování jeřábu
Jeřáb není příliš náročným stromem na pěstování, pouze příliš vlhká stanoviště mu nesvědčí. Jeřábům na zahradě se bude dařit, pokud je vysadíme na nějakém slunném stanovišti a v hluboké půdě. Vyvarovat bychom se měli ale půdy vápenité, ve které tento strom brzy zasychá. Jeřáb dobře prospívá na sušších stanovištích.
Sladkoplodé variety jeřábů je nejvýhodnější rozmnožovat očkováním, anebo roubováním. Semínka jeřábu ale v půdě bez pomoci ptáků nevyklíčí. V přírodě klíčí až poté, co prošla zažívacím traktem ptáků.
Zpracování jeřabin
Jeřabiny, které z jeřábu sklidíme, je možné sušit, a to v průvanu, anebo třeba na slunci. Můžeme je také předsoušet pověšené na provázcích. Teprve po dosušení z nich odstraňujeme stopky. Plody jeřábu jsou vhodné rovněž pro přímé zpracování v kuchyni. Je možné je konzumovat čerstvé, nebo z nich vyrábět kompoty, likéry či sirupy.
Foto: Pixabay