Jaká fakta jsou dnes správná? Podle výzkumů a vědeckých závěrů přeceňujeme umývání toalety, přičemž bychom se měli soustředit i na jiná místa, a to mnohem intenzivněji. Pojďme se společně podívat na to, jak si vedeme při různém uklízení. Věříme stále stejným nesmyslům?
LIDÉ VĚŘÍ, ŽE ZÁCHODOVÉ PRKÉNKO JE NEJVĚTŠÍM ROJIŠTĚM BAKTERIÍ A VIRŮ
Avšak jedná se o naprostý nesmysl. Pravda je taková, že na madle od lednice najdete i stokrát více virů než na záchodovém prkénku. Mikrobi na záchodovém prkénku nejsou takový problém, jak si lidé neustále myslí. Pravda zůstává, že záchod myjeme mnohem častěji, než například klávesnici od laptopu nebo od počítače. Právě tam se nachází největší množství škodlivých mikrobů než na záchodovém prkénku, a to až čtyři sta násobně. A jak jsou na tom naše chytré telefony? Možná dokonce ještě hůř než naše klávesnice. Měli bychom mýt mnohem častěji madla u ledničky, kliky u dveří nebo právě naše chytré telefony, které díky mastnotě z našich prstů zachytí největší množství škodlivých bakterií.
MYSLÍTE SI, ŽE SI KAŽDÝ PO POUŽITÍ TOALETY MYJE RUCE?
Nejspíš se vám zatočí hlava, když vám povíme, že podle průzkumu, který byl proveden pouze loni, odhalil, že více než šedesát procent mužů a téměř čtyřicet procent všech žen si nemyje ruce. Podle odhadů je to asi sto tisíc Čechů, kteří si po použití toalety neumyjí ruce.
MÝDLO ZABÍJÍ BAKTERIE
Ne, to je bohužel také mýtus. Pokud někdo použije mýdlo před vámi, bakterie, které na něm jsou, se tím přenesou na vás. Bakterie zabijete tak, že si ruce umyjete v lihu, který obsahuje alespoň šedesát procent alkoholu – což je ovšem škodlivé pro pokožku, kterou to narušuje a vysušuje.
ZUBNÍ KARTÁČEK MUSÍ BÝT SCHOVANÝ, ABY NA NĚJ NEMOHLY BAKTERIE
To je také kontraproduktivní. Pokud kartáček uzavřete někam, kde nemůže proschnout, je pravděpodobnější, že se v něm uhnízdí bakterie. Pokud ho ale necháte ve svislé poloze volně v koupelně, kde na vzduchu uschne, bude mnohem hygieničtější.
Foto: Pixabay