Moderní architektura

Funkcionalismusje moderní architektonický styl. Koncept funkcionalismu definoval Luis Sullivan v roce 1893, nicméně k rozmachu tohoto slohu dochází až ve dvacátých letech dvacátého století.
Typické pro něj jsou účelové budovy jednoduchých tvarů. Využívají se především moderní materiály. Typickou ukázkou funkcionalistické architektury je samozřejmě proslulá Vila Tugendhat v Brně Černých polích, které patří do památek Unesco.
sníh u divadla
Nicméně my si nechceme povídat o proslulé stavbě, ale rádi bychom se zaměřili na něco poněkud odlišného.
Funkcionalismus samozřejmě našel bohaté využití například u veřejnoprávních staveb (spořitelny, banky, divadla, galerie, radnice) nebo u soukromých staveb jako vily a rodinné domy. Nicméně nesmazatelnou stopu zanechala v tomto ohledu například sakrální architektura.
 

Funkcionlistický chrám

Typickou (a snad i jedinou) ukázkou funkcionalistické sakrální architektury je Chrám svatých Cyrila a Metoděje v Olomouci-Hejčíně.
Tento chrám nepatří mezi ty, které by patřily mezi navštěvované turistické atrakce jako například katedrála Svatého Václava nebo chrám svatého Mořice nebo svatého Michaela v centru města. Přitom se rozhodně jedná o architektonický unikát.

Chrám svatých Cyrila ma Metoděje nechal ho postavit tehdejší arcibiskup olomoucké arcidiecéze Leopold Prečan. Vycházel z tehdejšího konceptu, kdy se začínali stavět chrámy na periferiích měst. Ve třicátých letech se totiž předpokládal nárust obyvatelstva a rozšiřování periferie měst. Za samotnou podobou chrámu stojí architekt Josef Šálek. Dominantou chrámu je vysoká 66 metrová věž, která je po katedrále svatého Václava nejvyšší v Olomouci.
kostel v Olomouci
Interiér chrámu je velmi majestátní. Při stavbě chrámu totiž bylo použito například deset druhů mramoru, dva druhy onyxu, a celá řada dalších stavebních kamenů. Hlavní oltář má největší oltářní obraz ve střední Evropě. V trojlodním chrámu se nacházejí celkem tři kaple.

0 Shares:
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

You May Also Like