Oáza klidu s jezírkem

Každý majitel zahrady si může dopřát vodní plochu, která bude odpovídat jeho představám, prostorovým i finančním možnostem. V dnešní uspěchané době každý uvítá pohled na klidnou vodní hladinu obklopenou zelení. Jediné co uslyšíte, bude tiché šumění a šplouchání vody. Vodní plochu můžete dále využít k pěstování rostlin či k chovu ryb. Můžete mít jezírko s vodopádem či dokonce s osvětlením.
mlha nad jezírkem
O čem musíte popřemýšlet, než se do budování pustíte?
Samozřejmě první, co musíte důkladně zvážit, je konečná velikost jezírka. Ta bude kromě jiného závislá na velikosti zahrady a prostoru, kde by se jezírko mělo nacházet. Dále zvažte, zda v něm budete chtít chovat rybky či pěstovat rostliny. V tomto případě nezapomeňte na to, jaká bude poloha jezírka vůči slunci. Pokud by se jednalo o místo, kam celý den praží slunce, vodní rostliny Vám pravděpodobně neporostou podle vašich představ.
koi kapři
Pokud chcete jezírko osadit rostlinami či v něm chovat ryby, musí být jeho minimální hloubka 45 cm.
Máte malé děti? Pak nezapomeňte především na jejich bezpečnost! Jezírko můžete v případě potřeby oplotit či vytvořit bariéru z hustého porostu. Existuje i tzv. jezírkový alarm, který Vás upozorní na pád osoby či zvířete do vody.
Posledním neméně důležitým faktorem, je výška částky, kterou byste rádi do realizace jezírka vložili. Zde platí jednoduché pravidlo, čím větší jezírko, tím více materiálu, rostlin, doplňků, atd. a tím i vyšší cena.
zahradní jezírko
Typy jezírek
·         Miniaturní jezírko
I na malé zahradě či dokonce na terase si můžete dopřát takové mini jezírko, a to v nádobě – v korytu, ve vědru či v květináči. Velkou výhodou je nízká cena i rychlá realizace. Takovou to nádobu můžete i zapustit do země a kolem vysázet rostliny. Pozor, pokud není nádoba mrazuvzdorná, musíte ji na zimu uklidit.
·         Zvýšené jezírko
Máte zahradu ve svahu? Pak je tento typ pro Vás ideální. Pro samotnou stavbu použijte jezírkovou fólii či prefabrikovanou nádrž. Obestavět jej můžete kameny či dřevem. V takovémto jezírku můžete již chovat rybky.

0 Shares:
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

You May Also Like