Peníze a inflace



Inflace má obzvlášť silný dopad na poptávku po penězích, protože měna nevyvolává žádný zájem a kontrola vkladů obvykle získává jen malou, nebo žádnou úrokovou návratnost. Většina přímého návratu k peněžním zůstatkům má formu transakce služeb a komfortu). Deflace (jako protiklad inflace) zvyšuje návratnost peněz, která je držena tím, že každá jmenovitá jednotka dává větší pověření na zboží a aktivitu. Spotřebitelské výdaje se tak sníží, protože lidé budou mít své peníze v očekávání nižších cen v budoucnosti. Jiné jevy, které ovlivňují množství peněz, které lidé dobrovolně drží, zahrnují příjmy, bohatství a určitou míru objemu transakcí. Zvýšení reálné hodnoty těchto opatření bude následovat zvýšením reálných zůstatků.
mix mincí.jpg 
Měnové změny
 
Množství teorie peněz
 
Od nejstarší systematické práce na ekonomii pozorovatelé zaznamenali vztah mezi zásobami peněz a cenovou hladinou. Často se jednalo o poměrnost, například když je cenová hladina v přímém poměru k nárůstu peněz. Do poloviny 18. století systematičtí pozorovatelé, jako je John Locke, uznali, že změny peněz ovlivňují produkci reálných statků a služeb, ale také zjistili, že tento efekt zmizí poté, co se ceny zcela přizpůsobí změně peněz. Včasná formulace tohoto vzhledu byla vyjádřena v kvantitativní teorii peněz, která závisí na rozdílu mezi nominální a skutečnou hodnotou, nebo kvantitou peněz.
peníze na lopatce.jpg
Nominální množství je vyjádřeno v jakýchkoliv jednotkách, které se používají k označení peněz, eur, liber, dolarů, jentů atd. Skutečné množství je pro srovnání vyjádřeno z hlediska objemu zboží a služeb, které budou peníze nakupovat. Podle kvantitativní teorie peněz je to, co záleží na držitelích peněz spíše skutečné než nominální množství peněz. Pokud tomu tak je, pak bez ohledu na to, jaké faktory mohou určit nominální množství peněz.


Foto: Pixabay

0 Shares:
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

You May Also Like