Skandinávský styl bydlení

Aktuálním trendům bydlení vévodí skandinávský, nebo také severský styl. Mezi jeho největší přednosti patří jednoduchost, vzdušnost a důraz na funkčnost interiéru. Zároveň je i nadčasový, a proto skvěle využitelný k zařízení jakékoliv domácnosti. V tomto článku vám poradíme, jak si v tomto stylu zařídit domácnost.

okno v dřevěném domě
Používejte světlé barvy

Protože ve Skandinávii je velkou část roku tma, tamní lidé se snaží přinést světlé barvy alespoň do svých domovů. Interiéru by měla vévodit bílá, krémová, světle šedá, nebo jemné pastely. Tyto barvy se skvěle kombinují se zbytkem interiéru a zároveň interiér opticky zvětší a projasní. Důležitá jsou velká okna, která pustí dovnitř slunce a zaslouží se o další projasnění interiéru.


Základem je příroda

Mezi další poznávací znaky tohoto stylu patří návrat k přírodě. Materiály jako sklo, dřevo a kovy by měly vévodit celému interiéru. Dřevo volíme ve světlejších odstínech, ať už přírodní, nebo natřené. Typické jsou také dřevěné trámy a podlahy, kterých se určitě nemusíte obávat. Také doporučujeme použít přírodní textilie, na nábytek, koberce i závěsy.

Uvažujte nad nábytkem

Nábytek volíme odlehčený, vyvarujeme se rustikálních kusů, které celý interiér uzemní. Dávejte si také pozor na přílišné zdobení, které se k tomuto stylu také nehodí. Naopak typická je kombinace vintage nábytku s  modernějším, takže využijete i starší kousky. Dbejte však na to, aby interiér nebyl nábytkem přehlcený a neztratil tak vzdušnost a prostornost.

obrazy na zdi
Dotvořte to doplňky

Pro skandinávský interiér je typické minimální množství doplňků a je kladen důraz na jejich praktičnost. Několik barevných a výrazných kousků však dodá interiéru osobitost, nic se ale nemá přehánět. Volte doplňky z přírodních materiálů, s jednoduchými liniemi, na příklad jednoduché dřevěné rámy obrazů, čiré skleněné vázy, nebo kovové ozdoby, ve stejném stylu jako zbytek interiéru. Tyto kousky můžete kombinovat se staršími doplňky, vytvoříte tak kontrast, který díky strohosti celého pokoje krásně vynikne.

Doufáme, že vám tento náš stručný přehled pomohl a že se i vy budete brzy těšit z nově zařízeného domova ve skandinávském stylu.

0 Shares:
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

You May Also Like