Je jasné, že pokud chcete získat vlastní bydlení a nemáte dostatek peněz, příbuzní a kamarádi vám zřejmě nepomohou. Vlastní bydlení není o tisících, ale o miliónech a to je přece jen víc, než mnozí mohou postrádat. Máte dvě možnosti, stavební spoření nebo hypotéku.
Stavební spoření versus Hypotéka
? Hypotéku můžete dostat za předpokladu, že máte nemovitost, kterou budete ručit (může to být i nemovitost, kterou hodláte koupit nebo postavit)
? Neplatí, že na hypotéku dostanete více peněz. Obě možnosti financování vlastního bydlení jsou více méně vyrovnané.
? Stavební spořitelny vám půjčí maximálně do výše 70-80% odhadní ceny (do sta procent vám může pomoci ručitel) pořizované nemovitosti, hypotéku můžete, za určitých podmínek, dostat na 100% nemovitosti.
? U stavebního spoření si můžete půjčit zpravidla nejméně po dvou letech spoření. Hypotéku si můžete vzít okamžitě, pokud splníte požadované podmínky.
? Tolik úplný základ. Na konkrétních podmínkách je nutné se seznámit na každé bance nebo stavební spořitelně, abyste se dozvěděli vše potřebné, co bude vyhovovat právě vám. Dá se všelijak kombinovat a vyhovět tak téměř každému, dle jeho potřeb.
Stavební spoření přišlo později
Hypotéky jsou dostupné mnohem delší dobu. Stavení spoření přišlo na trh mnohem později. Přesto se hypotéky začaly mnohem častěji, jako nástroj na financování vlastního bydlení, využívat až s klesajícími úroky. Už to nebyl luxus pro pár vyvolených“, ale dostupný prostředek, jak nemuset bydlet v nájmu, ale ve vlastním.
Někdy pomůže i stát
Možností, jak získat vlastní bydlení je ještě půjčit si od státu. Státní fond rozvoje bydlení poskytuje manželům úvěr s podmínkou, že alespoň jednomu musí být do 36 let. Získat se ale takt dát „jen“ maximálně tři sta tisíc, s úrokem 2%. Splátka v tomto případě činí 1500 korun, přičemž splácení jistiny lze odložit nebo ji na nějakou dobu přerušit.
Foto: Pixabay