Vlastní je lepší?


„Lepší platit hypotéku na vlastní dům, než splácet nájem někomu cizímu“, tohle je jistě velká pravda, už jen pro ten pocit a také proto, že když se rozhodnu, že si dům celý přestavím, vybourám některé příčky a na střechu si postavím kohouta ukazujícího směr větru, může to být více méně každému jedno. V nájemním bytě, či domě si tohle dovolit nemohu, minimálně se musím poradit, zkrátka není to jen na mě, ale musí do toho zasáhnout třetí osoba.

 rozestavěný dům
Co se ovšem vynaložených finančních prostředků týče, neplatí vždy, že hypotéka mě přijde na méně než pronájem. Například ten, kdo si vezme na hypotéku dva malé byty a nastěhuje si do nich nájemníky, od kterých bude mít pravidelný příjem, který mu pokryje nejen splátky hypotéky na oba byty, ale částečně i na splácení nájemního bytu, ve kterém dočasně bydlí, se může vyplatit více, než když si vezme hypotéku na větší vlastní byt, ve kterém hned bydlí.
 
•     Co se týče prvního případu, po splacení hypotéky má najednou rodiny dva menší byty, které ji vydělávaní a které ji zcela pokryjí nájemní bydlení. Až děti dospějí, mohou se do jednoho menšího přestěhovat a druhý dál pronajímat. Bude jim tedy zbývat už docela dost peněz.
 
•     V druhém případě ještě rodina stále platí hypotéku na větší byt. A až ji doplatí, nemá vlastně nic jiného, než ten byt. Platí do fondu oprav a jiné příjmy nemá.
 byt s balkonem
Jistě, můžete oponovat, že stejně je vlastní bydlení lepší, protože je prostě naše a my si s ním můžete dělat, co chceme. Ano souhlasím, ale co se financí týče, prostě to tak úplně vždy neplatí. Je na každém z vás, pro jakou možnost se rozhodnete.
Rozhodnutí je těžké
 
Samozřejmě, že jsou tu další dílčí úskalí, která mohou naše plány zhatit. Například, když si do dvou malých bytů nastěhujeme nájemníky, kteří nám nebudou platit a pak by to mohla být pěkná finanční zátěž, platit nájem a ještě hypotéku na dva menší byty. Chce to mít pro tyhle případy nějakou finanční rezervu. Můžeme také dostat z nájemního bytu výpověď a smlouva nájemníkům v našem bytě nepůjde hned vypovědět. Chce to tedy mít dobře napsané smlouvy a nájemní byt si raději než od soukromé osoby, pronajmout od města či obce. Ty vám dá zpravidla výpověď jen, když nebudete platit.


Foto: Pixabay

0 Shares:
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

You May Also Like