TOP 4 tipy pro zahradničení na balkoněMožná si udržujete svých pěkných pár pokojových rostlin a toužíte po něčem větším, nebo jste zkrátka zahradník tělem i duší a jenom nemáte prostor. Zahradničení na balkoně není ani nijak zvlášť náročné, ani nemožné, jak se mnozí pěstitelé domnívají. Zahrada na balkoně má své kouzlo! Chce to jenom dodržovat základní pravidla.

byty

1)      Nemějte přehnaná očekávání
Klasickou začátečnickou chybou je odmítnutí přiznat si, že balkon není nafukovací. Pokud do jednoho truhlíku nasázíte deset druhů zeleniny, budou se vzájemně utiskovat a vy se nedočkáte jediné pořádně vzrostlé rostlinky. Smiřte se tedy s tím, že konkurovat vaší babičce na vesnici zkrátka nemůžete.

2)      Myslete dopředu
Pořídit si na balkon javor nebo dub asi nebude dobrý nápad. Než se s vervou pustíte do sázení, myslete na to, jak bude rostlina velká, pokud se jí bude dobře dařit. Není dobré hnát rostliny příliš do výšky, pokud je máte v truhlíkách na vnější straně balkonu – mohou se postupem času začít naklánět dopředu, nebo prolézat mřížemi či sítí. Neuvidíte tak ani květy, ani plody. Rozměrům uzpůsobte i květináč. Některým druhům stačí malý kalíšek, u jiných budete za chvíli potřebovat div ne trakař.

3)      Užívejte si sázení z pecek
Pokud na balkoně nemůžete jet na kvantitu, vsaďte na kvalitu. Přestože asi nebudete mít lány a tuny úrody, zato si ale můžete dovolit mít ke každému květináči osobní vztah a sledovat jeho vývoj od semínka až k plodu. Poohlédněte se tedy po plodinách, které se dají sázet z pecek nebo částí, ať můžete být u toho. Skvělým příkladem jsou avokáda, ananasy, citrony a další ovoce běžně dostupné v každém obchodě.

rajčata

4)      Važte si každého úspěchu
Pěstování na balkoně není ideální ani kvůli slunečnímu svitu, nesmutněte proto, pokud vaše první pěstitelské pokusy nevyjdou tak, jak byste si představovali. Volte jednoduché rostliny, které nejsou tolik náchylné na změny počasí. Ideální pro začátečníky jsou rajčata, papriky, jahody, hrášek, bylinky a květiny jako afrikány, které rostou jako zběsilé. Tyto první krůčky vám dodají odvahy i ke složitějším počinům rostlinné říše.


Foto: Pixabay

0 Shares:
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

You May Also Like