Nemovitost nebo cenné papíry?

Velmi časté je v dnešní době nákup nemovitosti, ne proto, abychom v ní sami bydleli, ale za účelem jejího pronájmu. Pokud podniknete ty správné kroky, investice do nemovitosti se vám vyplatí mnohem víc, než kdybyste investovali například do cenných papírů.
velký dům s garáží

Srovnání investic

Srovnejme si tyto investice za předpokladu, že investuje obyčejný občan (fyzická osoba) a to s výhledem na let. Každý rok chce mít ze své investice nějaké peníze a po uplynutí 15. let, chce investici prodat.
 
            Výhodnější investice do cenných papírů
?    Daň z příjmu přichází v úvahu pouze u investice do cenných papírů, což je dobré. Nemovitost je ale zatížena daní z příjmu, daní z nemovitosti a někdy i daní z nabytí nemovitosti a DPH. Z tohoto hlediska, z hlediska zatížení daní, vychází investice do cenných papírů jako vhodnější. Pokud ale pro následující srovnání „odmažeme“ DPH, protože DPH se vztahuje pouze v případě, že nemovitost koupíme od obchodníka s nemovitostmi, tedy novostavbu a DPH je již součástí investice, dále v případě, že nemovitost koupíme od fyzické osoby nebo pokud investor nepodniká, příjmy z pronájmu se ho tedy netýkají. Ani za 15 let, které jsme si modelově nastavili jako dobu, kdy budeme prodávat, by se nás DPH netýkalo. Nemovitost totiž stačí vlastnit 3 roky.

Výhodnější investice do nemovitosti
?    Představme si, že obě investice mají hodnotu dvou miliónů a ročně z nich chceme mít 6%. Dá se srovnat s nájemným z nemovitosti ve výši deseti tisíc. Investice se tímto nezhodnocuje a investor má každý rok svůj výnos. Za 15 let, kdy prodáváme, s 2. procentním ročním zhodnocením, bude na tom investice do nájmu, oproti investici do cenných papírů, cca o 140 tisíc korun lépe.
 papírový dolar
Důvodem je, že daň bude platit kupující. I kdyby ale daň platit prodávající, stále by investice do nájmu vycházela lépe a to asi o 110 tisíc korun. Každopádně vidíte, že je dobré se v těchto případech raději poradit s odborníkem.


Foto: Pixabay

0 Shares:
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

You May Also Like