Barva roku 2016 zvolená americkou institucí

Pantone Color Institute je firma z amerického New Jersey. Jedná se v oblasti barev o respektovanou autoritu. Vážně je to možné, vaše okolí vás může respektovat i za něco takového, jako jsou barvy. Pantone je totiž známá pro svůj systém barev, který nazvala Pantone Matching System. Jedná se vlastně o škálu barev, využívá se v dnešní době především v oblasti tisku. Nás ale bude zajímat z jejího působení samozřejmě něco, co proniká na módní mola a následně i do našich skříní a kosmetických přihrádek.

Je jím každoročně vyhlašovaná barva roku. Poprvé ji společnost vyhlásila už v roce 2000. Tou byla pro zajímavost barva, která se v originále jmenuje Cerulean, tedy blankytná modrá. Je to přesně ta čistá, zářivá barva oblohy bez mráčků. Vpravdě idylický odstín. Možná máte ještě v živé paměti loňskou barvu roku. V roce 2015 kralovala Marsala, tedy temně červenohnědá barva známého vína. Tady pro změnu Pantone zahrálo na dramatickou strunu. Marsala dost možná neminula ani vás. Kdo neměl halenku nebo top, pořídil si třeba lak na nehty, oční stíny a ty odvážnější z nás třeba i rtěnku. Hnědé odstíny na rtech opravdu nezmizely s koncem 90. let, ač si to možná někteří škodolibě přáli.

A letos? Roku 2016 vládnou pastelky. Tou klíčovou barvou, vlastně barvami, se totiž staly hned dva odstíny. A oba připomínají sladkou cukrovou vatu. Jemně modrá Serenity a panenkovská růžová Rose Quartz.

Proč zrovna tyhle dvě? Dáme si malý historický exkurz. Ještě v 90. letech dominovala v modelingu jména jako Cindy Crawford nebo Naomi Campbell. (Právě tehdy Linda Evagelista pronesla proslulý výrok o tom, že za méně než deset tisíc dolarů ani nevstane z postele. Chceme být v příštím životě supermodelkou.) Obě zmíněné dámy si až do dnešních dnů udržely status sexsymbolu (za vydatné pomoci různých prostředků, ale která z nás vypadá hned po probuzení jako od Mattela, že), ale modeling se postupem času přiklonil spíše k androgynním typům. (K dokonalosti tento trend dotáhl model Andrej Pejic, nyní, po prodělané změně pohlaví, Andreja, když předváděl ještě jako muž i ženské šaty.) Spojení „klučičí” modré a „dívčí” růžové má symbolizovat prolnutí obou principů. Zároveň jsou oba odstíny velmi něžné a tlumené. To zase značí touhu po uklidnění v hektické době plné bouřlivých událostí. Souhlasíme a jdeme vybírat dovolenou.


Foto: Pixabay & TrendyModa.cz

0 Shares:
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

You May Also Like