Bydlení ve stylu Provence

Ačkoliv se traduje tento styl více používat ve venkovských staveních, kde má svůj původ, nebojte se ho použít i v městských bytech. Vždyť je to místo, kam se budete vracet po náročných dnech a kde se máte cítit dobře. Místo, kam si jdete odpočinout a ukrýt se před okolním světem. A pokud vás baví romantika, tak tento styl bude pro vás jako dělaný.
levandule v košíkách
Jeho tradici musíme přiznat k jižní Francii, odkud se rozšířila. Dokonce se snad traduje od roku 1800, což není malá doba působnosti. Pokud interiér ve stylu Provence něco skutečně potřebuje, tak to je levandule a hrubě vytvořené kamenné zdi.  V kombinaci s dřevem vše působí harmonicky a takovým uklidňujícím dojmem. Světlé barvy, jednoduché látky a přírodní materiál, přesně charakterizuje tento styl.
kamenná zeď

Jak si s ním poradit

Podlaha – pokud je to jen možné, je lepší použít dřevo, ale také se dá nahradit cihlově zbarvenou dlažbou, aby to nejvíce připomínalo přirozenou barvu cihly.
Stěny – tak přirozený kámen by byl nejlepší, ale to těžko uděláte v bytě. Ještě, že v dnešní době se dá mnohé koupit. Různé hobby markety nabízí pěkné kamenné obklady. V žádném případě nedávejte tapety s vyobrazením kamene.  Pokud by pro vás znamenala velká investice do kamenných obkladů, tak raději vymalujte bílou nebo jemnou pastelovou barvou. Vždy hlavní barvou je bílá s nádechem platiny, doplněná krémovou. Zapomeňte na ostré přímé barvy.
Nábytek – by se měl volit spíš starožitný, ale dá se pořídit i za dobrou cenu v bazarech. Opravit nátěry a kombinovat různě tmavý nátěr s bílou nebo krémovou barvou. Lze použít i starorůžovou a jemně zelenou. Často je k vidění vyrobený nábytek z masivního dřeva a tepaného železa.
Dekorace – nezapomeňte na levanduli.  Je vhodná jak čerstvá v květináči, tak sušená. Nádherná je v hodinách, obrazech a ostatních doplňcích. Starožitná zrcadla se zlacenými rámy, kovové košíčky, koše, polštáře a povlečení v pastelových barvách.
Pokud chcete koberec, je možná i tato volba. Měl by být kvalitní, spíš vlněný, v jemných barvách. V obývacím pokoji by rozhodně neměla chybět vysoká lampa na kovové nožičce, která dodá bytu určité kouzlo.
Zdroj fotek: Pixabay

0 Shares:
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

You May Also Like