Mnoho dnešních stavitelů již při začátku stavby myslí na zateplení svého domu, aby si tak v budoucnu ušetřilo práci a samozřejmě i nemalé náklady na vytápění. Zateplení domu ovšem není to jediné, co se dá udělat.
Co to vlastně znamená energeticky soběstačný dům?
Energetická soběstačnost domu znamená jeho nezávislost na ostatních sítích. Takový dům nemusí být připojen k síti a energie si vyrábí sám dostatek. Solární panely, domácí elektrárny, vlastní studna, kořenová čistička odpadních vod. Je toho mnoho, jak domu pomoci k soběstačnosti.
Některé domy nejsou vyloženě soběstačné, jsou připojeny k síti, ale přesto je účet za topení a jiné, velice nízký. Jde o to, že pasivní domy jsou navrženy natolik pečlivě a s rozmyslem, že za energie nebudete muset v budoucnu téměř platit. V takovém domě budete mít jistě okna na jižní stranu. A v takovém domě se jistě zbavíte svých zdravotních problémů v podobě alergií. Jak je to možné?
Pasivní domy bývají navržené tak, aby okna byla na teplejší stranu, tzn. na stranu jižní. Získáte tak více tepla, než si myslíte. Dále v nich bývá dobře vyřešeno řízené větrání s případnou rekuperací tepla. Nemusíte tak větrat okny a přitom budete stále dýchat ten nejčerstvější vzduch.
Dnešní novostavby již často myslí na úsporu energie. Je to ale dost? Pokud chcete ušetřit ještě více a uvažujete zodpovědně do budoucna, měla by být volba pasivního domu, nízkoenergetického domu nebo domu s přebytkem tepla, samozřejmostí.
Než se do stavby domu pustíte, jistě si zjistíte dostatek informací, které budete potřebovat pro rozhodnutí se o typu vašeho domu. Nevybírejte si z prvního katalogu domů, který se vám dostane do ruky. A zároveň nevybírejte pouze podle ceny. Investice do pasivního nebo nízkoenergetického domu vás mohou vyjít dráž, avšak budou to velice dobře uložené peníze. Vrátí se vám v budoucnu, kdy nebudete muset platit tolik za energie.
Foto: Pixabay