Energeticky soběstačné a nízkoenergetické domy


Mnoho dnešních stavitelů již při začátku stavby myslí na zateplení svého domu, aby si tak v budoucnu ušetřilo práci a samozřejmě i nemalé náklady na vytápění. Zateplení domu ovšem není to jediné, co se dá udělat.
Co to vlastně znamená energeticky soběstačný dům?
úprava u domu
Energetická soběstačnost domu znamená jeho nezávislost na ostatních sítích. Takový dům nemusí být připojen k síti a energie si vyrábí sám dostatek. Solární panely, domácí elektrárny, vlastní studna, kořenová čistička odpadních vod. Je toho mnoho, jak domu pomoci k soběstačnosti.

Některé domy nejsou vyloženě soběstačné, jsou připojeny k síti, ale přesto je účet za topení a jiné, velice nízký. Jde o to, že pasivní domy jsou navrženy natolik pečlivě a s rozmyslem, že za energie nebudete muset v budoucnu téměř platit. V takovém domě budete mít jistě okna na jižní stranu. A v takovém domě se jistě zbavíte svých zdravotních problémů v podobě alergií. Jak je to možné?

Pasivní domy bývají navržené tak, aby okna byla na teplejší stranu, tzn. na stranu jižní. Získáte tak více tepla, než si myslíte. Dále v nich bývá dobře vyřešeno řízené větrání s případnou rekuperací tepla. Nemusíte tak větrat okny a přitom budete stále dýchat ten nejčerstvější vzduch.
panáček u domu
Dnešní novostavby již často myslí na úsporu energie. Je to ale dost? Pokud chcete ušetřit ještě více a uvažujete zodpovědně do budoucna, měla by být volba pasivního domu, nízkoenergetického domu nebo domu s přebytkem tepla, samozřejmostí.

Než se do stavby domu pustíte, jistě si zjistíte dostatek informací, které budete potřebovat pro rozhodnutí se o typu vašeho domu. Nevybírejte si z prvního katalogu domů, který se vám dostane do ruky. A zároveň nevybírejte pouze podle ceny. Investice do pasivního nebo nízkoenergetického domu vás mohou vyjít dráž, avšak budou to velice dobře uložené peníze. Vrátí se vám v budoucnu, kdy nebudete muset platit tolik za energie.


Foto: Pixabay

0 Shares:
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

You May Also Like