Gaudí a jeho stavby


Antoni Gaudí i Cornet už jako chlapec vynikal v geometrii, a zároveň byl velice zaujat přírodou. Tyto vlastnosti architekta se výrazně projevují v jeho celé Gaudího tvorbě. Oblíbeným prvkem v jeho architektonické tvorbě jsou například balkóny, které připomínají chaluhy, nebo i sloupy v podobě stromů, které můžeme spatřit v Güell parku.
gaudi barcelona
§  Své nadání završil Gaudí studiem na přírodovědecké univerzitě a následně studiem architektury. V roce 1878 vytváří Gaudí návrh na svůj první dům. Je již tehdy naprosto originální, o žádný styl se nesnaží.  V tomto návrhu Gaudí zkombinoval hrubý kámen s cihlami, ale také s keramickými dlaždicemi. Inspirací je Gaudímu maurský styl, ale především vytváří vlastní ornamenty. V roce 1883 začíná Gaudí stavět své vrcholné, do dnešních dnů nedokončené dílo, věhlasnou katedrálu Sagrada Família.

Stavbě katedrály se plně věnoval až do své tragické smrti. Posledním přáním Gaudího bylo, aby byla katedrála postavena jenom a pouze z darovaných peněz. To je také jedním z důvodů, proč se katedrála Sagrada Família staví dodnes. Většina z Gaudího nejdůležitějších staveb se nachází v Barceloně, z níž sedm je na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.

§  Mezi tyto významná zachovalá díla patří Park Güell. Je to rozlehlý park s architektonickými prvky, jenž se nachází nad Barcelonou. Tento park navrhl Gaudí původně jako zahradní město, ale projekt se realizovat nepodařilo. Park měl být vystavěn podle anglického vzoru. Gaudí tedy vyprojektoval zahradní město, které obsahovalo asi šedesát stavebních parcel. Nebylo však dostatek kupců na plánované domy, a tím i nedostatek peněz na realizaci plánovaného města.
la sagrada familia
Nedokončený projekt nyní slouží jako městský park. Styl a talent Gaudího se v parku projevuje v sebemenších detailech. Promenády lemují sloupořadí se sloupy ve tvaru stromů. Všechny tvary v parku jsou zvlněné a připomínající lávu. Některé plochy, které se v parku nacházejí, pokrývají barevné mozaiky z glazovaných keramických střepů nebo i skla.


Foto: Pixabay

0 Shares:
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

You May Also Like