Perníčky nemusí sloužit pouze k jídlu

Perníčky jsou typickou vánoční pochutinou. Milovníci sladkého si na ni jistě každý rok pochutnávají. Pečete si perníčky sami nebo si je necháváte péct? Vyzkoušejte si letos upéct vlastní perníčky. Ta vůně je něco úžasného. Je to jako byste se vrátili v čase. Babiččina kuchyně, předvánoční čas, úžasné aromatické koření a vůně již skoro upečených perníčků linoucí se z trouby. Perníčky však nemusí sloužit pouze k jídlu. Dají se z nich vytvořit překrásné vánoční dekorace.

perníčky

Perníková chaloupka

Perníková chaloupka je trošku náročnější na přípravu. Zdobit váš domov může ale po dobu celého adventu (pokud ji ovšem někdo tajně nesní… J). Náročné neznamená těžké. Náročné je myšleno zejména z časového hlediska. Nejprve je nutné vyrobit šablony. Na papír si nakreslete, jak chcete, aby vaše chaloupka vypadala. Pak si vytvořte šablony pro jednotlivé prvky chaloupky. Zpracujte si tužší těsto, které nechejte odpočinout. Jednotlivé šablony si samozřejmě vystřihněte, těsto rozválejte, a pak už jen obkreslujte a vyřezávejte. Těsně před pečením je vhodné jednotlivé tvary potřít vodou s cukrem a rozšlehaným vejcem. Po upečení nechejte vychladnout. Zpracujte si jednoduchou bílkovou polevou, kterou budete jednotlivé prvky zdobit. Pozor! Zdobte nejlépe ještě před sestavením, bude to pro vás určitě jednodušší. Po sestavení dodělejte pouze drobné detaily. Před lepením je vhodné lepené hrany trošku ostrouhat na struhadle. Lépe na nich potom drží poleva. Na lepení je potřeba připravit hustější polevu, než na zdobení. Na jednotlivé hrany se nanese poleva a postupně se všechny hrany jednoduše slepí. Pak už jen dozdobte slepené hrany a máte hotovo.

perníková chaloupka

Perníčky jako ozdoby na stromeček

Máte malé děti, které byste rádi něčím zabavili? Je to naprosto jednoduché. Zpracujte jim perníkové těsto, ze kterého si budou vykrajovat různé tvary. Potom je všechny upečte, připravte si polevu a zdobte. Máte vystaráno minimálně na dvě celé odpoledne. Děti si pohrají, zabaví se a budou mít ze svých výtvorů jistě radost. Nazdobené perníčky však nemusí sloužit pouze k jídlu. Již při pečení myslete na to, že je budete chtít pověsit třeba na stromeček a vykrojte si do nich dírky. Pak už jen navažte mašličky a máte krásnou parádu.

adventní věnec

Adventní věnec z perníčků

Opět si vyrobte šablony. Nejprve velkou kulatou, což bude základní věnec. Poté menší 4 kruhy, které budou mít uprostřed prostor na čajovou svíčku. Tyto díly upečte, slepte a nazdobte. Buďte letos trošku originální.

0 Shares:
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

You May Also Like