Stavba rodinného domu: hlídejte pozemek, rozpočet i materiály

Zvlášť pokud máte nebo čekáte rodinu, je stavba domu pravděpodobně největším rozhodnutím, které v životě uděláte. Proto je důležité si nejenom všechno dobře promyslet, ale také ohlídat.
prosklený dům
1.       Kupujete pozemek? Mějte se na pozoru
Můžete sledovat nabídky na internetu, nebo se poptávat u realitních kanceláří. Samo sebou mžete hlídat sami oblasti, o které máte zájem. Ovšem, než něco koupíte, zajeďte se tam podívat, abyste věděli, co kupujete. Záleží na všem. Na ceně, na lokalitě, na okolní dostupnosti, na sousedních domech. Ptejte se, zda jsou udělané rozvody a zda je tam postavená energetická síť, ujistěte se, že pozemek nemá nějakou vadu a že je skutečně toho člověka, který půdu prodává.
2.       Hlídejte si rozpočet
Každý člověk má určitou hranici, za kterou si dům už nemůže dovolit. Počítejte vždycky s tím, že musíte mít nějakou cenovou rezervu, neboť se málokdy stane, aby stavba šla podle plánu a abyste nenarazili na alespoň jednu komplikaci. Vždycky je lepší počítat s tím, že budete muset za něco dát větší finanční obnos než poté peníze nemít.
3.       Materiály ke stavbě
Pokud svěřujete stavbu firmě, hlídejte si ji. Nejenom že vás mohou „natáhnout“, ale také mohou volit levnější materiály, které jsou méně kvalitní, a vydávat je za velkou kvalitu. Proto si dávejte dobrý pozor a nejlépe na stavbu osobně dohlížejte, nebo stanovte někoho jako dozor.
dělníci na stavbě

Kolik chcete mít pokojů?

Inspirace v katalozích a nápady architekta jsou jistě skvělé, ale vždycky se orientujte podle toho, jak je vaše rodina zvyklá fungovat. Například, jaké rozmístění pokojů si přejete. Chcete mít pokojíček dětí hned vedle ložnice? Chcete v ložnici šatnu? Chcete komoru u jídelny, u koupeny nebo u kuchyně? Chcete obývací prostor propojit s kuchyní, nebo na to nejste zvyklí? Kolik chcete koupelen? A tak podobně. Všechno je důležité promyslet podle vaší rodiny, na tohle vám architekti neodpoví. Myslete prakticky.

0 Shares:
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

You May Also Like