Stavba svépomocí


Myslíte si, že vaše rodina bude muset být spíše takovou, která se než pro rodinný dům, rozhodne pro větší byt? A jste si tím jisti? Pokud se rozhodujete pro byt z velké části jen kvůli penězům, nemusíte to tak činit. Dům můžete postavit levněji, než inzerují různé společnosti, které nabízí domy na klíč. Ptáte se, jak to tedy udělat? Samozřejmě, že zadarmo to nebude.  Bude vás to stát mnoho úsilí, mnoho času a mnoho práce. Na konci vašeho snažení však budete mít svůj vysněný dům, postavený přesně podle sebe. Vaším řešením je totiž stavba domu svépomocí.
rozestavěný dům
Stavba domu svépomocí ale určitě není pro každého.  Spíše se pro ni nakonec rozhodnou lidé, kteří mají pozitivní vztah k plánování, ale také – a to především – k manuální práci. Budete si muset umět poradit se spoustou problémů.  Budete si muset najímat řemeslníky na práce, které sám nezvládnete (protože předpokládáme, že celý dům svýma rukama nepostavíte). Minimálně elektrikáře, pokrývače atd.

Je jistě možné, že zvládnete celou stavbu sám, většina lidí si při stavbě svépomocí musí přeci jen vypomoci řemeslníky nebo firmami najímanými na jednotlivé práce.
Stavba domu svépomocí vyjde rozhodně levněji, než když si ji objednáte na klíč. Záleží však jen na vašich časových možnostech a také na psychické odolnosti, protože stavba domu není procházka růžovou zahradou. Pokud se pro stavbu domu rozhodnete, musíte také počítat s tím, že její dokončení bude trvat déle, než v případě rychlých montovaných domů, dřevostaveb, domů na klíč atd. Na konci této stavby se ovšem budete moci pochlubit svým vlastním domem a jistě k němu budete mít i lepší vztah, když jste jej vlastníma rukama pomáhal stavět.
stavba domu
Připravte se také na to, že stavba je náročná vždy nejen finančně, ale také psychicky. Váš vztah bude procházet novou zkouškou a mnoho párů si při stavbě domu neustále hádá. Tím spíše, pokud se do stavby pustíte svépomocí.


Foto: Pixabay

0 Shares:
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

You May Also Like