TOP 3 problémy v partnerských financích – nastavte pravidla co nejdříveVyjít s penězi občas není jednoduché ani pro jednoho člověka, natož když jste na to dva. Každý má jiné představy o výdajích, o šetření, na který účet by měly peníze chodit, kolik by se mělo dávat stranou, pak tu máme záležitosti jako hypotéky a podobně. Není neobvyklé, že se představy partnerů začnou rozcházet, důležité je ovšem tyto pocity včas podchytit a začít řešit. Jak tedy předejít věčným hádkám kvůli rozpočtu?
novomanželé na lavičce
1)      Rozdělte si úkoly
Předem byste si měli říct, jestli si chcete platby dělit rovným dílem, což je optimální varianta, pokud oba pracujete a vaše platy se pohybují zhruba ve stejné rovině. Pokud ovšem jeden vydělává několikanásobně víc, případně ještě studuje, promluvte si o tom, jestli je situace 50:50 pro oba únosná. Jeden z vás může například platit nájem, který činí o něco více, než kolik je potřeba k chodu domácnosti – druhý může platit nákupy, benzín a podobně. Je jen na vás, který poměr zvolíte, ale ujistěte se, že se druhý necítí ani využívaný, ani ukřivděn.
peníze a kalkulačka
2)      Zřiďte si kasičku
Nezáleží na tom, jestli budete mít skutečně porcelánové prasátko v předsíni, anebo si založíte společný účet – důležité je, že oba budete odkládat určitou částku na dobu, kdy budete mít nečekané nutné výdaje. Vyhnete se tak situaci, že novou pračku, až se stará porouchá, bude muset platit jeden z partnerů sám, protože druhý nebude zrovna moci přispět.
přípitek ve dvou
3)      Komunikujte
Jako při každé kolizi, která ve vztahu nastane, je důležité, se s druhým otevřeně bavit – pokud budete mít na problém každý jiný náhled a vzájemně se o tom nepodělíte, jen velmi těžko s vámi může partner najít schůdné řešení. Proto se o financích začněte bavit co nejdříve, pokud možno hned, jak se rozhodnete pro společné bydlení. Vyhnete se tak spoustě faux pass, až se ukáže, že máte oba zcela jiná očekávání. A budete je moci prodiskutovat včas, ne až se budete zuřivě hádat, kdo zase nechal nezaplacené složenky.


Foto: Pixabay

0 Shares:
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

You May Also Like