Vlastnoruční modrotisk

Modrotisk je tradiční neumírající klasikou. Jestliže pro modrotisk máte slabost, zkuste si jeho výrobu také doma sami. Budete mít do vašeho interiéru originální a neotřelé doplňky. Na výrobu modrotisku budete potřebovat dvě základní věci:
o   Chemicky neupravované bílé bavlněné plátno, nebo tiskařské plátno.
o   Tiskařskou reservu, která není běžně k dostání, ale je možné si ji objednat přímo od výrobců modrotisku. Jedná se o směs kaolinu a arabské gumy.
o   Štětec.
o   Mizící fix, který nakoupíte v galanterii, nebo obyčejné kuličkové pero Pilot.
o   Speciální barva Indigo

tapeta

A začínáme malovat…

Nejprve si na připravené plátno předkreslíte námi navrhované ornamenty. K tomu vám poslouží mizící fix, nebo kuličkové pero, které potom z plátna zmizí zahřátím při žehlení. Potom všechny ornamenty namalujete štětcem namočeným v tiskařské rezervě. Všechno, co štětcem nakreslíte, bude mít ve výsledku barvu podkladu. Při nanášení tiskařské rezervy je dobré si pod plátno dát nějakou podložku, protože tiskařská reserva může prosakovat skrz dekorovanou látku. Rezervu je třeba také nanášet v co nejtenčí vrstvě, a dbát na to, aby nám nikde neodkápla na plátno. Stane-li se vám to, potom postiženou část plátna začleňte do navrhovaného dekoru. Ideální je navrhovat jemné vzory, které se skládají z rozličných linek a puntíků, než veliké a dekoračně velmi náročné vzory.
·         Tiskařskou reservu můžete na plátno nanášet také pomocí razítka, které si vyrobíte sami doma. Nepoužívejte ale na výrobu razítka bramboru, protože brambora pouští vodu a škrob, což by mohlo ve výsledku váš modrotisk poškodit. Ideální je vyrobit si razítka z polystyrenu.

pozadí

Modrá je dobrá

Po dokončení navrhovaného dekoru je třeba jej nechat dobře proschnout, aby nedošlo později k obtisknutí vzoru, což by vaše dílo znehodnotilo. Pro charakteristickou modrou barvu se používá indigová barva. Můžete se o barvení plátna pokusit sami, anebo, což se doporučuje, svěřit tuto práci profesionálům. Vaše dekorované plátno zašlete výrobcům modrotisku, kteří vašemu dílu dodají správnou indigovou barvu.

vzorek

Hotový modrotisk před vyžehlením nakropte, protože tím získá plátno krásný výsledný lesk. Toto kropení před žehlením se doporučuje po každém praní, čímž se modrotisk jakoby oživí. Modrotisk samotný pak perte v mýdlovém roztoku.

0 Shares:
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

You May Also Like